Geodézia építészeknek jegyzet - Belépés
10. Vízszintes és magassági kitűzések
10.4. Kitűzési terv készítése
A kitűzést kitűzési terv vagy kitűzési vázlat alapján végzik. A kitűzési tervet készítheti az építész, de az is gyakori, hogy ezzel a feladattal a geodéta kollégákat bízzák meg. A kitűzési terv készítésének lépései:
- Egyszerűsítés. A kitűzendő pontok kiválasztása, a terveken szereplő, de a kitűzés szempontjából nem lényeges részletek elhagyása.
- A kitűzendő szerkezet tervek alapján történő kiszerkesztése egy üres állományban. Ennek során történik a terveken szereplő méretek ellenőrzése. Mindenképpen javasoljuk ezt a lépést, mert ilyenkor derül fény az esetlegesen hiányzó méretekre. „Ha a terven szereplő méretek alapján nem lehet az épületet felszerkeszteni egy üres állományba, akkor kitűzni sem lehet.”
- A kitűzendő szerkezet elhelyezése.
- Kitűzési adatok számítása. Korábban ez grafikusan is történhetett, a mai viszonyok között ezt már numerikus adatokból végzik.
- Rajzi termék elkészítése, nyomtatása. Célja, hogy, minden szükséges információ egy a terepen is könnyen kezelhető lapon rendelkezésre álljon.
Az alábbi felsorolással szeretnénk a leendő építészek figyelmét néhány gyakran előforduló, a kitűzéssel, méretezéssel kapcsolatos hibára felhívni:
- A részméretek összege és a teljes méret (generálkotta) nem egyezik.
- Hiányzó méretek. Leggyakrabban az elhelyezési méretek hiányoznak.
- Ugyanaz a szerkezeti elem a különböző rajzokon (metszeten és alaprajzon, vagy zsaluzási terven és építész terven) eltérő méretű.
- A mértékegység, az élesség (tizedesek száma) helytelen, indokolatlan. Igen gyakran hibásan történik a szög jellegű mennyiségek megadása.
- Nincsenek ellenőrzési lehetőségek.
- Az elhelyezést nem a
hivatalos ingatlan-nyilvántartási adatok alapján tervezik meg.